Technologia GPS
Ten system globalnej nawigacji przez satelity tworzony jest poprzez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj używany jest najczęściej jako nowoczesny następca zwykłej mapy samochodowej, jednak w wielu firmach (transport i spedycja, firmy kurierskie) oraz przez osoby prywatne wykorzystuje się go również do śledzenia, lokalizacji, monitorowania czy też nawigacji pojazdów, czyli po prostu – monitoringu floty transportowej. Technologia GPS odnalazła również zastosowanie w ratownictwie czy też administracji publicznej, geodezji.
Inne typy systemowe nawigacji satelitarnej to GLONASS (wersja rosyjska), GALILEO (przynależny do Unii Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej), DORIS (francuski system), GNSS, Beidou (system założony przez Chiny, obecna nazwa to Compass).
Zastanawiasz się zapewne, na jakiej zasadzie działa monitoring GPS…
Sygnał do śledzonych pojazdów dociera z jednej z kilkudziesięciu (ich liczba ulega zmianie z biegiem lat) satelitów wciąż okrążających Ziemię. Obliczają one czas dotarcia tego impulsu, porównując go dla pewności z sąsiednimi satelitami, by zniwelować błędy zegarowe i uzyskują w ten sposób szerokość, długość geograficzną oraz wysokość pojazdu nad poziomem morza. Satelity wysyłają informację zwrotną do odbiornika GPS, który w ten sposób dowiaduje się, w jakiej pozycji względem okręgu niebieskiego się znajduje. Optymalnym rozwiązaniem i koniecznym do lokalizacji pojazdów jest wyznaczenie pozycji przez 3 satelity – ich zasięg w postaci trzech okręgów przetnie się w jednym punkcie, gdzie znajduje się zainstalowany lokalizator GPS.
Śledzenie pojazdu z TruckOnline.pl – wykorzystanie systemu monitoringu pojazdów
Technologia GPS to baza działalności TruckOnline. Monitorowanie pojazdów umożliwione jest poprzez zainstalowanie w magistrali CAN (Controller Area Network, która służyła pierwotnie sterowaniu silnika i wspomaganiu takich funkcji jak ABS; inne magistrale komunikacyjne to np. Local Interconnect Network – LIN czy też FlexRay) lokalizatora. Lokalizowanie pojazdów nie byłoby też w pełni możliwe bez połączenia uwzględniającego kartę SIM danego operatora telefonii komórkowej, z której to przesyłane są dane do systemu monitoringu pojazdów TruckOnline. W późniejszym etapie dane te poddawane są starannej obróbce w taki sposób, jaki życzy sobie klient – ustala się m.in. częstotliwość nadawania informacji o położeniu pojazdu.