Nowoczesne narzędzia informatyczne mają ogromny wpływ na rozwój rynku transportowego w Polsce i na świecie. Firmy wykorzystujące narzędzia do zarządzania flotą pojazdów zyskują dzięki nim na konkurencyjności. Nadajniki gps w samochodach firmowych pozwalają na lepszą organizację pracy oraz kontrolę jej kosztów. Dodatkowo dają także możliwość zdalnego odczytu tachografu.
Największą zaletą monitoringu gps, który ma opcję zdalnego odczytu danych z tachografu jest możliwość monitorowania przez firmę pracy kierowców – wgląd w czas pracy i dokładną lokalizację samochodów pozwala np. dyspozytorom firm transportowych zaplanować trasę przejazdu kierowców. Kierowcy mają możliwość np. udostępniać w aplikacji lub na stronie www. linków z lokalizacją swojego samochodu. Gps do śledzenia auta podpięty do tachografu zdecydowanie ułatwia dobór ładunków do poszczególnych samochodów, awizowanie terminów dostaw, dzięki czemu firma transportowa nie traci na przestojach w transporcie towarów.
Lepsza organizacja transportów dzięki zdalnej obsłudze
Co ważne, zdalny odczyt tachografu (zdalne pobieranie plików DDD z tachografu i karty kierowcy) działa również w sytuacji, kiedy samochód się nie przemieszcza i nawet, gdy wyłączony jest zapłon. Taki monitoring gps sparowany z tachografem umożliwia operatorom transportowym planowanie pracy kierowców z dbałością o ich higienę snu i odpowiednią ilość godzin przerwy od prowadzenia pojazdu. A wszystko to może odbywać się bez konieczności kontaktowania się bezpośrednio z kierowcą, a więc znacznie szybciej i efektywniej.
Oszczędność czasu kierowców dzięki urządzeniom gps
Dzięki zdalnemu odczytowi tachografu z urządzeń gps, kierowcy nie muszą tak często powracać do swojej bazy. W sytuacji, gdy firma korzysta z tradycyjnych rozwiązań, odczyt zapisów tachografu przeprowadza się manualnie. To powoduje, że cały proces gromadzenia danych a później ich analizy, trwa o wiele dłużej niż w przypadku zdalnego odczytu tachografu. Dzięki gps można np.
Dla kogo monitoring gps ze zdalnym odczytem tachografu?
Takie rozwiązania informatyczne powinny interesować przede wszystkim duże firmy transportowe, gdzie każda godzina postoju lub każdy pusty przejazd pojazdu to ogromne dodatkowe koszty. Również w mniejszych przedsiębiorstwach ma szansę się sprawdzić, zwłaszcza tam, gdzie to operator/dyspozytor dobiera kierowcom poszczególne zlecenia. Zdalny odczyt tachografu oraz monitoring gps całej floty pozwolą mu obserwować w czasie rzeczywistym trasy pracowników i dobrze przydzielać kolejne transporty, a w razie konieczności – z niektórych rezygnować.