YouTube
Google +
Tweeter
Facebook

Monitoring GPS

monitoring-gps-lokalizacja-pojazdow

Lokalizacja pojazdu GPS (monitorowanie GPS) określana jest w większości przypadków za pomącą satelitów GPS. Może być również określana za pomocą sieci telefonii komórkowej GSM lub za pomocą innych systemów opartych na sygnałach radiowych. Opiszemy tutaj tylko monitoring GPS za pomocą satelitów GPS, ponieważ dwa pozostałe są stosowane rzadziej i charakteryzują się dużym błędem pomiarowym.

GPS (Global Positioning System) czyli globalny system pozycjonowania jest najpopularniejszym na świecie systemem lokalizacji i pozycjonowania. W dużym uproszczeniu jego działanie polega na odebraniu sygnału radiowego zawierającego określony zestaw informacji od minimum czterech satelitów oraz obliczeniu odległości pomiędzy modułem GPS a każdym z satelitów.

Producenci lokalizatorów GPS licytują się w ilości kanałów ich odbiorników GPS. Podobnie jak megapixele w aparatach telefonów komórkowych tak liczba kanałów odbiorników GPS stała się kartą przetargową. W jednym mamy 30 kanałów a w drugim 60. Do prawidłowej pracy odbiornika GPS czyli do tzw. śledzenia maksymalna ilość satelitów to 12 i tyle kanałów potrzeba. Jeśli odbiornik korzysta z europejskiego systemu SBAS - dodatkowo 3. Niektórzy producenci odbiorników GPS wykorzystują dodatkowe kanały do śledzenia GPS szumów i ich neutralizacji w liczbie 16..17. Dla urządzenia z systemem GPS + Glonass (rosyjski system pozycjonowania) pracującym równolegle trzeba dodać 12 kanałów na Glonass.

Czym jest zimny start a czym ciepły?

monitoring-gps-lokalizacja-pojazdow-gps

Wiele firm monitorowania pojazdów chwali się, że moduł GPS w ich urządzeniu startuje zaledwie w kilka sekund, kłopot w tym, że czas startu odbiornika nie jest równoznaczny z czasem potrzebnym do określenia prawidłowej pozycji. W nomenklaturze branżowej funkcjonują dwa określenia i to one mają największe znaczenie a są to tzw. czas zimnego i ciepłego startu. Zimny start to czas od uruchomienia odbiornika GPS do określenia prawidłowej pozycji po dłuższym okresie wyłączenia odbiornika. Ciepły start to czas od uruchomienia odbiornika GPS do określenia prawidłowej pozycji gdy w pamięci odbiornika znajdują się jeszcze informacje z przed restartu m.in. ostatnia prawidłowa pozycja.

Jedną z ważniejszych funkcji odbiornika GPS jest funkcja wykorzystywania sygnału odbitego. Jest ona szczególnie użyteczna w mieście gdy monitorowany obiekt znajduje się pomiędzy wysokimi budynkami, które ograniczają bezpośrednią widoczność „nieba”.

Wypróbuj Monitoring GPS

Call Center Monitoring GPS

Monitoring GPS INFOLINIA
(+48 22) 599 45 00


Wypełnij formularz zgłoszeniowy tutaj już teraz lub zadzwoń!

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.92 (13 głosów)