YouTube
Google +
Tweeter
Facebook

 

 

Dostęp przez przeglądarkę internetową czy aplikacja instalowana na stałe?

Konieczność stosowania systemów informatycznych we flotach pojawia się naturalnie wraz z chwilą, w której arkusz kalkulacyjny zaczyna mieć problemy z uporządkowaniem danych. Już wiesz, że system monitorowania floty to konieczność. Sprawdzimy czym jest aplikacja i czy jest jakaś różnica pomiędzy danymi w chmurze a aplikacją instalowaną na komputerze.

TruckOnline-telemetria-monitoring-gps-aplikacjaRozwiązanie oferowane poprzez dostęp przez przeglądarkę jest nowoczesne i generuje mniej problemów klientowi oraz dostawcy. Klient może korzystać z usługi w dowolnym miejscu na ziemi, z dowolnego urządzenia z przeglądarką internetową i dostępem do Internetu. Brak konieczności instalowania oprogramowania na własnym sprzęcie i zapewnienia kompatybilności z tym związanej to kolejny atut. Aktualizacje i nowe funkcjonalności klient otrzymuje natychmiast po zainstalowaniu ich na serwerze dostawcy przez administratora. Usługodawca dostarcza usługę kompletną, zlokalizowaną na serwerach dostawcy i administrowanych przez dostawcę.

Systemy oparte tzw. Cloud Computing czyli usługi jako serwis Internetowy i usługi w chmurze działają w Polsce od wielu lat a dzisiejszy bum to tylko forma nazewnictwa tego z czego już korzystamy.

Idea powstania systemu TruckOnline.pl była oparta o Cloud Computing, bo w końcu Truck ma być Online

Czy w takim razie te rozwiązania, które instalujemy na stałe na komputerze są bezwartościowe? Oczywiście, że nie. Proszę pamiętać, że opisujemy tutaj aplikacje do zarządzania flotą pojazdów, których integralną częścią jest telemetria.

Jak sama nazwa wskazuje jest to dziedzina telekomunikacji zajmująca się przesyłem wartości pomiarowych na odległość. W naszym przypadku przesył danych następuje w oparciu o naziemną sieć GSM a następnie poprzez Internet.

Rynek prezentuje nam kilka rozwiązań, które są synergią dwóch lub większej ilości systemów lokalnych i internetowych. Dzieje się tak w przypadkach, w których producent oprogramowania umożliwiającego monitorowanie pojazdów ma możliwość integracji z dostawcami usług pozycjonowania GPS. Wtedy cały proces zarządzania odbywa się lokalnie a dane telemetryczne z pojazdów są zasysane poprzez Internet.

Polepszacze smaku czyli dodatki FLASH, SILVERLIGHT i JAVA

Większość internetowych programów do zarządzania flotą pojazdów pracuje poprawnie z każdą przeglądarką. W praktyce, niektóre systemy wymagają doinstalowania tzw. komponentów, które nie są standardowym wyposażeniem. To taki rodzaj polepszacza, z którym powinno smakować lepiej ale jak jest go za dużo to rozboli brzuch.

Do takich polepszaczy należy dodatek FLASH i SILVERLIGHT. Oba multimedialne komponenty mają spowodować, że nasza aplikacja będzie ładna, kolorowa i animowana. Nie ma w nich nic złego pod warunkiem, że korzystamy wyłącznie z komputera z systemem operacyjnym Microsoft Windows. Jeśli spróbujemy otworzyć aplikację z poziomu standardowego systemu Apple lub Android zaczynają się trudności - po prostu nie zadziała.

Mapa i systemy geokodowania

Z punktu widzenia klienta nie powinno to mieć znaczenia z jakiego dostawcy map korzysta aplikacja. Zastanów się jednak czego dokładnie oczekujesz od systemu zarządzania flotą. Mapa a raczej dane wektorowe będą używane w dwóch miejscach. Pierwsze to oczywiście ładna i kolorowa mapa, na której są wyświetlone pozycje pojazdów. Drugie to wszystkie te miejsca, z których chcesz się dowiedzieć bez czytania mapy gdzie jest lub był Twój pojazd lub gdzie miało miejsce interesujące Cię zdarzenie.

Ma to o tyle znaczenie, że w przypadku mało dokładnych i nieaktualizowanych często danych mapowych pojazdy jeżdżą po polach zamiast po nowym odcinku autostrady A2. Podobnie sprawa wygląda w raportach. Dowiesz się na przykład, że Twój pojazd rozpoczął trasę w Ligota Polska i skończył we Wrocławiu.

Nie wiesz gdzie jest Ligota Polska? Tak naprawdę to brak danych mapowych doprowadził do tego, że musisz się tym interesować. W rzeczywistości kierowca zatrzymał się na chwilę na drodze S8 niedaleko Oleśnicy. Jakże inaczej wyglądał by raport prezentujący informację: pojazd rozpoczął trasę w: Oleśnica (2km droga S8) i skończył we Wrocławiu ul. Kolejowa 12.

Podczas wyboru zestawów map sprawdź czy dostawca posiada licencję na ich udostępnianie. Może się okazać, że spotka Cię przykra niespodzianka, wymiany map przez dostawcę w trakcie trwania umowy.

Czy rozwiązanie z dostępem przez Internet jest bezpieczne?

Bezpieczeństwo danych i dostępu do serwera zależy oczywiście od firmy, która jest dostawcą usługi. Dzisiejsze standardy wykluczają serwery w postaci domowych komputerów klasy PC ustawionych w pomieszczeniu gospodarczym. To od nas – klientów zależy, czy kupimy usługę bo było tanio czy zapytamy dostawcę o to gdzie są przechowywane nasze dane.

Profesjonaliści wylegitymują się ilością i jakością swojego sprzętu jak również wskażą miejsce, w którym serwery są umieszczone. Takie miejsce nazywa się serwerownią.

Jest to wydzielone pomieszczenie posiadające specyficzny mikroklimat. Dla poprawnej pracy urządzeń jest tam zachowana odpowiednia wilgotność i temperatura powietrza. Serwerownie posiadają czujniki wymienionych parametrów i automatycznie regulują zmiany mikroklimatu. W razie awarii prądu stosuje się awaryjne źródło zasilania a w przypadku awarii dostępu do sieci Internet także kilka łączy do różnych dostawców. Dostęp do serwerowni jest ograniczony poprzez systemy kontroli dostępu.

Podsumowanie czyli na co zwrócić uwagę podczas wyboru aplikacji?

zdecyduj, czy chcesz mieć natychmiastowy dostęp do danych z dowolnego miejsca na świecie czy wystarczy Ci wybrana liczba komputerów w zdefiniowanych miejscach. Jeśli chcesz być ONLINE cały czas wybierz system z dostępem poprzez przeglądarkę internetową,

dostępność aplikacji i kompatybilność z Twoim systemem operacyjnym. Sprawdź czy uruchomisz aplikację na swoim sprzęcie. Niektórzy dostawcy rozwiązań Internetowych żądają doposażenia przeglądarki w dodatkowe komponenty np. FLASH, JAVA czy SILVERLIGHT. Oznacza to, że jeśli jesteś posiadaczem IPADA to wymienione powyżej rozwiązania uniemożliwią Ci korzystanie z aplikacji. Jeśli chcesz korzystać na większości urządzeń w tym także mobilnych z pozycji przeglądarki internetowej wybierz system bez multimedialnych dodatków FLASH i SILVERLIGHT,

sprawdź, kto jest producentem oprogramowania. Dobrze by było, aby producent urządzenia instalowanego w samochodzie (nadajnika GPS) był także twórcą aplikacji (systemu lokalizacji pojazdów),

rodzaj opłat i umowa. Jeśli nie chcesz być związany z dostawcą tylko w jedną stronę (Ty płacisz a on obiecuje) – wybierz system monitoringu GPS bez umowy lub z umową na czas nieokreślony, z możliwością rozwiązania w każdej chwili,

 szybkość działania aplikacji w tym szybkość generowania raportów. Przykładowy raport drogowy dla jednego pojazdu z kilku miesięcy nie powinien generować się dłużej niż kilka sekund,

 zdefiniuj swoje potrzeby i jeśli dotarcie do interesującej Cię informacji zajmuje dłużej niż kilka sekund poszukaj innego systemu,

 powiadamianie o sytuacjach awaryjnych w Twojej firmie. System ma Cię szybciej powiadomić o zagrożeniu niż Ty jesteś w stanie to sam zauważyć,

 • jak długo dostawca przechowuje dane na serwerze. Może się okazać, że Twoje dane znikają bezpowrotnie po trzech miesiącach i aby się do nich dostać musisz wykonać serię dodatkowych czynności np. zapłacić za ich przywrócenie,

 przyjazny interfejs użytkownika to aplikacja którą obsługuje się bez instrukcji obsługi. Setki stron dokumentacji to lektura dla twórcy aplikacji a nie dla Ciebie,

 integracja z innymi podmiotami. Nie ważne czy Twoja firma posiada dwa pojazdy czy tysiąc. Nie zmienia to faktu, że zarządcą floty małej czy dużej jest zawsze człowiek, za którego maszyna powinna np. automatycznie zaimportować dane z zewnętrznego systemu kart paliwowych,

 sprawdź legalność oprogramowania w tym zezwolenie dostawcy na korzystanie z map,

 zapytaj o miejsce przechowywania Twoich danych czyli gdzie dostawca ma swoje serwery. Brak dokumentów może oznaczać przyszłe kłopoty z dostępnością usługi.

 

Czyż nie byłby to system idealny, z dostępem poprzez przeglądarkę internetową,, uruchamiany na dowolnym urządzeniu bez multimedialnych dodatków FLASH i SILVERLIGHT,, z umową na czas nieokreślony gdzie raporty generują się krócej niż kilka sekund, a system powiadamia Cię szybciej o zagrożeniu niż Ty jesteś w stanie to zauważyć,, który ma przyjazny interfejs użytkownika i automatycznie importuje dane z zewnętrznych systemów takich jak, karty paliwowe?

 

Wypróbuj Monitoring GPS bez umowy

Call Center Monitoring GPS

Monitoring GPS INFOLINIA
(+48 22) 599 45 00


Wypełnij formularz zgłoszeniowy tutaj tutaj już teraz lub zadzwoń!

 
 
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.93 (7 głosów)

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież