YouTube
Google +
Tweeter
Facebook

 

 

Szarpak w szkole jazdy

SZARPAK czyli urządzenie zainstalowane w szkole jazdy, destabilizujące w sposób sztuczny tor jazdy pojazdu.

Jak to się odbywa? Kierowca ma za zadanie wjechać pojazdem ze stałą prędkością (około 50 km/h) pomiędzy dwa wyznaczone na trasie przejazdu słupki. Określają one pozycję tzw. szarpaka, który po wykryciu najazdu tylnej osi pojazdu, wykonuje gwałtowny ruch w lewo lub w prawo. W konsekwencji pojazd zachowuje się jak by otrzymał uderzenie w bok, w okolice tylnej osi.

szkolenia kierowców szarpak

Poza efektami dźwiękowymi w kabinie (bardzo ciekawe doznanie) i natychmiastową destabilizacją toru jazdy pojazdu, w praktyce taka sytuacja będzie się mogła zdarzyć tylko w sytuacji kolizji z innym pojazdem.

Jeśli masz możliwość przeżycia tego doznania siedząc za kierownicą własnego samochodu, zobacz czym się skończy destabilizacja toru jazdy przy 50 km/h.

Jakie efekty szkoleniowe dla kierowcy ma to urządzenie? Musisz ocenić sam, czego doświadczysz poza doznaniami emocjonalnymi (nie codziennie zdarza nam się kolizja z innym pojazdem ) oraz spora dawką adrenaliny.

Oto widok z tyłu prezentujący całość procesu destabilizacji toru jazdy pojazdu.

Najechanie na szarpak. Zmierzona prędkość pojazdu widać w po prawej stronie zdjęcia – 43 km/h. W chwili kiedy tylna oś pojazdu najeżdża na płytę szarpaka, następuje gwałtowny jego ruch w lewo (w tym przypadku)

TruckOnline Szarpak MoneyCare OPEL

Po opuszczeniu szarpaka, tylna oś pojazdu już jest sporo przesunięta powodując destabilizację toru jazdy pojazdu. Kierowca jeszcze nie zdążył zareagować.

TruckOnline Szarpak MoneyCare AKADEMIA

Kolejne zdęcie prezentuje już kilkunastostopniową odchyłkę toru jazdy.

TruckOnline MoneyCare JAZDY OPEL

Pojazd dalej jedzie bokiem.

TruckOnline MoneyCare Jazda Bokiem

Mija niecała sekunda. Zaczyna się reakcja kierowcy w postaci kontry kół przednich w lewo. Dalej pojazd jest sporo wychylony w stosunku do pierwotnego toru jazdy.

TruckOnline MoneyCare Tor Jazdy

Pojazd powoli wraca do poprawnego kursu. Dodatkowo z płyty system ustawia przeszkodę do ominięcia w postaci kurtyny wodnej. Widoczna w lewej części zdjęcia.

TruckOnline MoneyCare Opel

 

 

Naszym kierowcą był wieloletni kierowca rajdowy, wyobraź sobie co byś zrobił Ty rozmawiając z klientem przez telefon i popijając kawkę…

Zobacz film z szarpaka na naszym kanale YouTube.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (6 głosów)

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież