YouTube
Google +
Tweeter
Facebook

Symulator zderzenia

Symulator zderzeń - jedyny sposób na poznanie doznań towarzyszących zderzeniu samochodu ze stałą przeszkodą. Poczuj na sobie siłę, jaka działa przy zderzeniu z tą niewielką prędkością 7 km/h.

Systemy poduszek powietrznych SRS pojawiły się na początku lat 80-tych w pojazdach luksusowych. Wraz z rozwojem techniki oraz zmniejszaniem kosztów rozwiązań stosowanych w systemach bezpieczeństwa zaczęto je montować w pojazdach klasy średniej a teraz również w klasie popularnej.

Zderzenie samochodu jadącego z prędkością 80 km/godz. ze stałą przeszkodą np. drzewem, słupem czy stojącą ciężarówką, jest niemal zawsze śmiertelne dla osób znajdujących się w samochodzie. Całkowicie bez szans jest osoba, która nie zapięła pasów bezpieczeństwa. Zdarzenie trwa ułamki sekundy. Poznaj kilka sekund prawdy:

  • po 0,026 sekundy od początku wypadku zderzak i przód samochodu jest już zgnieciony, a niezapięty pasami kierowca kontynuuje ruch z prędkością 80 km/godz.,
  • po 0,039 sekundy kierowca wraz z siedzeniem zostaje uniesiony o 15 cm,
  • po 0,044 sekundy uderza klatką piersiową w kierownicę,
  • po 0,050 sekundy opóźnienie działające na osobę 80 razy przewyższa masę ciała,
  • po 0,068 sekundy ciało kierowcy uderza w deskę rozdzielczą z siłą 6 ton,
  • po 0,092 sekundy głowa kierowcy uderza w przednią szybę,
  • po 0,100 sekundy, ciało kierowcy po uderzeniu w kolumnę kierownicy, wypada na zewnątrz wybijając przednią szybę
  • po 0,110 sekundy wrak auta zaczyna się cofać, po 0,150 sekundy w miejscu wypadku zalega cisza

Stosowanie pasów bezpieczeństwa przez osoby siedzące z przodu zmniejsza o 45% ryzyko powstania obrażeń śmiertelnych, natomiast ciężkich nawet do 50%. W czasie wypadku osoba podróżująca z tyłu, która nie zapięła pasów, może swoim ciężarem ciała, pomnożonym przez prędkość pojazdu, uderzyć tak mocno w przednie siedzenie samochodu, że złamie zagłówek lub wręcz cały fotel zabijając kierowcę albo pasażera z przodu.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.94 (9 głosów)

Komentarze  

-1 # Marcin 2015-03-11 19:31
Tak, tak, byłem, widziałem i testowałem. Wrażenie niesamowite. Mają też takie okulary co widac w nich jak by ktoś był pijany!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
0 # Karol 2015-03-12 10:55
Również korzystałem. Popieram i polecam. Każdy niedowiarek powinien spróbować na własnej skórze jak to wygląda i działa. Może dopiero wtedy nie będzie gadania ze Polak mądry po szkodzie. Jestem za propagowaniem tej akcji jak najbardziej na całego i podpisuję się pod nią dwoma rękami:).
Karol
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież