Wielu kierowców ma sceptyczne podejście do instalowania lokalizatorów gps w samochodach. Wynika to głównie z przekonania o możliwości łatwego zakłócenia sygnału takiego urządzenia i w efekcie – braku jego przydatności, zwłaszcza w sytuacji kradzieży pojazdu, a więc wtedy, gdy najbardziej mógłby się przydać. Ale jak to w rzeczywistości wygląda?
Lokalizatory w samochodach potrzebują dostępu do sygnału z satelit GPS, które umożliwiają ustalenie ich pozycji oraz do sieci GSM, aby udostępnić informacje o swoim położeniu użytkownikom lokalizatorów. Popularne wśród złodziei są techniczne narzędzia, dzięki którym mogą oni zakłócać pracę monitoringu gps. Wykorzystują oni specjalne zagłuszacze sygnału gps, kopiarki do kluczy lub walizki, które zwiększają zasięg kluczyka radiowego i pozwalają im włamać się do samochodu.
Liczy się czas reakcji
W przypadku kradzieży istotną rolę w całym niechlubnym procesie odgrywa czas. Jeśli kradzież wymaga od złodzieja poświęcenia zbyt wiele czasu, może się okazać, że zwróci na siebie uwagę świadków i ktoś go spłoszy. Złodzieje najczęściej szukają jednak łatwego celu i nie chcą ryzykować, że zostaną złapani. Nadajnik gps do auta może skutecznie zniechęcić złodzieja do kradzieży naszego pojazdu.
Kamuflaż urządzeń do śledzenia
Monitoring pojazdów gps przeznaczony do użytku prywatnego mieści się zwykle w niewielkich urządzeniach, które łatwo jest ukryć w samochodzie. Dzięki dobrze schowanej instalacji, w przypadku kradzieży auta możemy liczyć na to, że szybko uda się je odnaleźć. Złodzieje specjalizujący się w kradzieży samochodów próbują zawsze zlokalizować nadajnik i go wyłączyć, zanim odjadą pojazdem, dlatego tak ważne jest, by czasem montować lokalizatory gps w miejscach niestandardowych.
Nowoczesne nadajniki gps do auta umożliwiają, nawet w przypadku prób zagłuszania sygnału przez złodzieja, np. zablokowanie wszystkich drzwi pojazdu, włączenie alarmu lub zablokowanie pracy rozrusznika.
Pomimo tego, że doświadczeni złodzieje wiedzą doskonale, jak wyłączyć fabryczny alarm w samochodzie, nadajnik gps gdy wykryje próbę zagłuszania sygnału, może załączyć swój własny wbudowany sygnał dźwiękowy i odwrócić uwagę lub spłoszyć przestępców. Z kolei dzięki funkcji blokady rozrusznika w samochodzie, monitoring samochodowy skutecznie unieruchamia pojazd i daje nadzieję, że złodziej zrezygnuje z kradzieży. Natomiast blokada wszystkich drzwi w aucie zmusza przestępców albo do robicia szyb, albo poświęcenia większego wysiłku, by dostać się do środka pojazdu. Rozbite szyby oznaczają jednak zwykle zwrócenie uwagi niechcianych świadków oraz pozostawienie śladów włamania.